Cinsel Haklar Nelerdir?

WAS – World Association for Sexual Health (yani Türkçesi Dünya Cinsel Sağlık Birliği) genel kurulu 26 Ağustos 1999 tarihinde Hong Kong´da yapılmış olan 14. Dünya Seksoloji Kongresi´de evrensel olarak cinsel hakların olduğunu ilan etmiştir. Bu haklar hangileridir? Aşağıda bu hakların bazılarını görebilirsiniz:

  1. Cinsel özgürlük hakkı: Herkes kendi cinsel özgürlüğünün sahibidir. İsteyen istediği tacize cevap verebilir, istediğine vermek istemeyebilir. Özellikle karı koca arasında yaşanan bu soruna bu madde ile bir sınırlama getirilmiştir. Erkek veya kadın isterse cinsel ilişkiye girmek istemeyebilir.
  2. Cinsel otonomi, cinsel bütünlük ve beden güvenliği hakkı: Bu hak bir bireyin kendi çevresinde, arkadaş arasında, özerk bir alanda rıza ile istediğini yapabilme hakkını verir. Bu hak aynı zamanda işkence, yaralama veya her çeşit şiddetli maddeleri uzak tutmak üzere zevk almamızı sağlayacaktır. (Kısacası isteyen istediği şekilde ilişkiye girebilir)
  3. Cinsel mahremiyet hakkı: Bu hak ise başkalarının cinsel hayatını ilgilendirmediği, bu hayatlara müdahale edilmediği sürece istediği şekilde yakınlaşma ve karar verme durumunu içerir. Birinin mahremiyetine karışmadığınız sürece yönlendirme ile ilgili fikirler verebilirsiniz.
Cinsel Haklar Nelerdir?

Cinsel Haklar Nelerdir?

.

Leave a Reply


*